Také jste si všimli, že v každém fitku, malém, větším, firemním či veřejném, je stále obsazený benchpress? Nebo před ním dokonce stojí fronta? Proč tomu tak je? Benchpress je univerzální, léty ověřená konstrukce a má dokonce několik variant provedení. Podívejme se, jak vypadají a jaké jsou mezi nimi rozdíly.
Benchpress je masivní lavice, vyrobená pro cvičení s olympijskou činkou případně EZ činkou doplněnými kotouči.
Důvodem popularity benchpressu je více. Prvním je rychlý nárůst síly celé horní poloviny těla. Jakmile zvládnete techniku cviku, začnete nabírat sílu i objem hrudníku, předních deltových svalů a tricepsu. Mezi další zapojené patří přední pilovitý sval, který leží po stranách hrudníku.
Kromě typu olympijské osy (rovná nebo lomená EZ osa/činka) a zátěže kotoučů můžete měnit i šíři úchopu a typ benchpressu. Tím dosáhnete variabilního tréninku na celý týden. Mezi jednotlivými variantami benchpressu si dejte minimálně jeden rest day. Zejména, pokud zvedáte těžké váhy. Vyhnete se přetížení svalů a případnému zranění.
V Grün Sportu vyrábíme 4 typy benchpressu:
Ke všem čtyřem typům benchpressu vyrábíme i olympijské činky a stojany na činky.
Benchpress je efektivní cvičení pro budování svalů hrudníku, paží a ramen. Ať už si vyberete jakoukoliv benchpress konstrukci, naučte se nejprve správné technice cviku s nižšími váhami. Pokud si nejste jisti správným provedením, požádejte o radu osobního trenéra či trenérku nebo zkušeného sportovce či sportovkyni.
Pro fitness s menším zázemím doporučujeme kombinovaný benchpress rovný a hlavou nahoru. Pro velká veřejná fitka je ideální kombinace klasického benchpressu a k tomu varianty hlavou dolů i hlavou nahoru. A do domácího fitness rozhodně doporučujeme benchpress s odkládacími vidlicemi, pro bezpečné odložené osy.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/bench-press-muscles-worked
https://www.coachmag.co.uk/exercises/chest-exercises/186/bench-press-technique-tips
https://kulturistika.ronnie.cz/c-6061-zasobnik-cviku-1-hrudnik-bench-press.html